Zima je roční období, které si většinou nespojujeme s fotovoltaikou. Kratší dny, šedá krajina a minusové teploty úspěšně odrazují od přemýšlení o investici do získávání elektrické energie ze slunce.
Ale víte, že montáž PV systému v zimě má mnoho výhod, pro které není důvod s ní otálet do jara? Navíc možnost zakoupení doplňkových zlepšovacích systémů, jako jsou optimizéry či HEMS, dává šanci získat značné množství energie, která i při minusových teplotách citelně sníží náklady na elektřinu. Přečtěte si následující článek a rozhodněte se, zda takové řešení bude pro Vás rentabilní.
Přednosti montáže fotovoltaického systému v zimě
Mnoho lidí dělá chybu, když s instalací fotovoltaiky otálí do jara, přestože mají všechny nezbytné souhlasy, smlouvy i peníze. Jakmile teploty začnou stoupat, zvětšují se také fronty investorů čekajících na montáž a větší poptávka s sebou nese vyšší ceny. Navíc fotovoltaika generuje elektrickou energii i v podzimních a zimních měsících a snižuje tak účty za elektřinu.
Kromě toho se díky výhodnějším cenám v tomto období můžete rozhodnout vylepšit Vaši instalaci investováním do optimizérů, úložišť energie či systémů HEMS. Díky tomu získáte i během kratších a méně slunečných dnů větší energetickou nezávislost a snížíte účty.
Pokud se rozhodnete pro instalaci fotovoltaických panelů v zimě, vyhnete se frontám u montážních firem a provozovatelů. Montáž tak proběhne rychleji, a navíc si budete moci vybrat z více termínů s možností je přizpůsobit vlastním potřebám.
Nezapomeňte, že ke dni zakončení instalace a výměny elektroměrů začnou PV panely na sebe pracovat a to znamená rychlejší návratnost investice, než kdybyste čekali do jara. Navíc pokud zainvestujete do vysoce kvalitních modulů, optimizérů a dalšího příslušenství, máte jistotu, že si pak poradí i při minusových teplotách.
Na co je dobré myslet při instalaci PV panelů v zimě?
Zkušené montážní firmy si velmi dobře poradí s instalací fotovoltaických modulů na podzim a v zimě. Správná výstroj a profesionální vybavení umožní umístit panely jak na zemi, tak na střechu. V případě montáže ve výškách však pamatujte na to, aby střecha nebyla zledovatělá a neležel na ní sníh.
Kromě toho jsou dny v zimních měsících kratší a to je třeba také vzít v potaz při plánování. Doba trvání montáže systému závisí na jeho velikosti, lokalitě a doplňkových systémech, jako jsou zmíněné optimizéry, úložiště energie či HEMS.
Optimizéry se zvlášť dobře osvědčí v zimě, ale i na jaře a v létě přinesou investorům mnoho výhod — především v situaci, kdy je systém trochu více zastíněný. Jejich nejdůležitější funkcí je zlepšení výkonnosti a efektivity fotovoltaických panelů. Jejich práce spočívá v monitorování a regulování chodu každého modulu tak, aby to umožnilo dosáhnout co nejvyššího výkonu. Mezi hlavní přednosti optimizérů můžeme zařadit mimo jiné:
- zvýšení výkonnosti systému,
- rychlejší odhalení poruchy,
- prodloužení životnosti panelů,
- snížení energetických ztrát z důvodu zastínění nebo kratších či málo slunečných dnů,
- zlepšení bezpečnosti a stabilnější fungování systému.
Instalace fotovoltaických panelů v zimě je možná a rentabilní. Menší fronty, zajímavé ceny a rychlejší návratnost investice, to jsou jedny z hlavních předností tohoto řešení. Navíc zakoupení doplňkových systémů hospodaření s energií přispěje k vyššímu zisku. Pokud Vám záleží na dosažení energetické nezávislosti, nemusíte s rozhodnutím otálet do jara či léta.
-
NEWSLETTER
Subscribe for our daily news