Mar 13, 2024

Proč se vyplatí nechat si namontovat fotovoltaický systém v zimě?

Zima je roční období, které si většinou nespojujeme s fotovoltaikou. Kratší dny, šedá krajina a minusové teploty úspěšně odrazují od přemýšlení o investici do získávání elektrické energie ze slunce.

Ale víte, že montáž PV systému v zimě má mnoho výhod, pro které není důvod s ní otálet do jara? Navíc možnost zakoupení doplňkových zlepšovacích systémů, jako jsou optimizéry či HEMS, dává šanci získat značné množství energie, která i při minusových teplotách citelně sníží náklady na elektřinu. Přečtěte si následující článek a rozhodněte se, zda takové řešení bude pro Vás rentabilní.

Přednosti montáže fotovoltaického systému v zimě

Mnoho lidí dělá chybu, když s instalací fotovoltaiky otálí do jara, přestože mají všechny nezbytné souhlasy, smlouvy i peníze. Jakmile teploty začnou stoupat, zvětšují se také fronty investorů čekajících na montáž a větší poptávka s sebou nese vyšší ceny. Navíc fotovoltaika generuje elektrickou energii i v podzimních a zimních měsících a snižuje tak účty za elektřinu.

Kromě toho se díky výhodnějším cenám v tomto období můžete rozhodnout vylepšit Vaši instalaci investováním do optimizérů, úložišť energie či systémů HEMS. Díky tomu získáte i během kratších a méně slunečných dnů větší energetickou nezávislost a snížíte účty.

Pokud se rozhodnete pro instalaci fotovoltaických panelů v zimě, vyhnete se frontám u montážních firem a provozovatelů. Montáž tak proběhne rychleji, a navíc si budete moci vybrat z více termínů s možností je přizpůsobit vlastním potřebám.

Nezapomeňte, že ke dni zakončení instalace a výměny elektroměrů začnou PV panely na sebe pracovat a to znamená rychlejší návratnost investice, než kdybyste čekali do jara. Navíc pokud zainvestujete do vysoce kvalitních modulů, optimizérů a dalšího příslušenství, máte jistotu, že si pak poradí i při minusových teplotách.

Na co je dobré myslet při instalaci PV panelů v zimě?

Zkušené montážní firmy si velmi dobře poradí s instalací fotovoltaických modulů na podzim a v zimě. Správná výstroj a profesionální vybavení umožní umístit panely jak na zemi, tak na střechu. V případě montáže ve výškách však pamatujte na to, aby střecha nebyla zledovatělá a neležel na ní sníh.

Kromě toho jsou dny v zimních měsících kratší a to je třeba také vzít v potaz při plánování. Doba trvání montáže systému závisí na jeho velikosti, lokalitě a doplňkových systémech, jako jsou zmíněné optimizéry, úložiště energie či HEMS.

Optimizéry se zvlášť dobře osvědčí v zimě, ale i na jaře a v létě přinesou investorům mnoho výhod — především v situaci, kdy je systém trochu více zastíněný. Jejich nejdůležitější funkcí je zlepšení výkonnosti a efektivity fotovoltaických panelů. Jejich práce spočívá v monitorování a regulování chodu každého modulu tak, aby to umožnilo dosáhnout co nejvyššího výkonu. Mezi hlavní přednosti optimizérů můžeme zařadit mimo jiné:

  • zvýšení výkonnosti systému,
  • rychlejší odhalení poruchy,
  • prodloužení životnosti panelů,
  • snížení energetických ztrát z důvodu zastínění nebo kratších či málo slunečných dnů,
  • zlepšení bezpečnosti a stabilnější fungování systému.

Instalace fotovoltaických panelů v zimě je možná a rentabilní. Menší fronty, zajímavé ceny a rychlejší návratnost investice, to jsou jedny z hlavních předností tohoto řešení. Navíc zakoupení doplňkových systémů hospodaření s energií přispěje k vyššímu zisku. Pokud Vám záleží na dosažení energetické nezávislosti, nemusíte s rozhodnutím otálet do jara či léta.

Support Prague Morning!

We are proud to provide our readers from around the world with independent, and unbiased news for free.

Our dedicated team supports the local community, foreign residents and visitors of all nationalities through our website, social media and newsletter.

We appreciate that not everyone can afford to pay for our services but if you are able to, we ask you to support Prague Morning by making a contribution – no matter how small 🙂 .

Tell more about your business

Tell us about your.

Tell us about your.

Tell us about your.

Tell us about your.

Tell us about your.

Thank You, It`s All Good

We will come back to you within 24 housr with our proporsal

Tell us about your.